מלחמת המפרץ הראשונה (1991) העלתה את המודעות לאיומים קונבנציונאליים (טילים בעלי ראש המצויד בחומר נפץ) ובלתי קונבנציונליים (טילים בעלי ראש נפץ המצויד בנשק אטומי / ביולוגי או כימי) שהעורף הישראלי חשוף אליהם, ובעקבותיה הוחלט לחייב בניית מרחבים מוגנים בכל מבנה חדש העולה בגודלו על 12 מ"ר.

מרחב מוגן דירתי (ממ"ד) נועד להגן על יושביו בפני התקפות אוויריות, הפצצות ומטחי טילים והתקפות אב"כ (נשק אטומי, ביולוגי, כימי) פתאומיות שזמן ההתרעה עליהן אינו מספיק כדי לאפשר לאזרחים להגיע למקלט בזמן.
מאחר ובממ"ד אטום אין כניסה של חמצן נקי ואין יציאה של דו תחמוצת הפחמן הנפלט ע"י השוהים בחדר – השהיה בממ"ד ללא מערכת אוורור וסינון מחייבת שימוש במסכות גז ומוגבלת למשך זמן של 2-3 שעות לכל היותר. לעומת זאת, בממ"ד המאובזר במערכת סינון והגנת אב"כ ניתן לשהות ללא מסכות ואמצעי מיגון אישיים למשך זמן רב.

בפברואר 2010 פרסם פיקוד העורף תקנה 6869 שמחייבת חברות בניה, יזמי נדל"ן, קבלנים ובונים פרטיים להתקין בכל ממ"ד מערכת סינון להגנת אב"כ כתנאי לקבלת טופס 4 המאפשר אכלוס דיירים למבנה החדש / משופץ.
תקנה זו גובתה בתקנים של מכון התקנים הישראלי, אשר מגדירים את המבנה הרצוי של מערכת הסינון, התפוקות, החומרים מהם היא מיוצרת, תפקודה והתקנתה.

מערכת מגן 360 של ארקוטק פותחה בדיוק כדי לתת מענה לצורך חיוני וקריטי זה כפתרון עתיר ידע ומתקדם העומד בכל דרישות התקינה בארץ ובעולם. מגן 360 משלבת טכנולוגיה של מערכת אמינה לאוורור, סינון והגנת אב"כ בזמן אמת במארז דקורטיבי, קומפקטי וחסכוני במקום, ומאפשרת שהייה בטוחה וחופשית בממ"ד תוך ניצול מיטבי של מרחב החדר בימי שגרה ובמצבי חירום.

[stark_headline title="כיצד מגן 360 פועלת? " target="_self"]

המערכת מאובזרת ב-3 מסננים:

  • מסנן קדם המסנן חלקיקי אבק, פיח וחלקיקים אחרים
  • מסנן הפה (Hepa) שנועד לסנן חלקיקים קטנים יותר
  • מסנן פחם שנועד לספוח את כל החומרים הכימיים המרחפים באוויר.

עם הפעלתה, המערכת שואבת אוויר מחוץ לממ"ד, מסננת אותו ומזרימה לחדר אוויר נקי.
בעת פעולת המערכת נוצר בחדר "על לחץ" (לחץ הגבוה מעט מהלחץ הקיים מחוץ לחדר), אשר גורם לתנועת אוויר קבועה מהממ"ד החוצה כך שאם קיימת דליפת אוויר כלשהי, לא ייכנס לחדר אוויר מזוהם.
על שני פתחי האוויר שבממ"ד מותקנים שסתומים. האחד, שסתום הדף עם מסנן קדם על פתח כניסת האוויר, והשני שסתום לחץ יתר על פתח יציאת האוויר, כולל שבשבת לחיווי יציאת אוויר.
בנוסף לכך, המערכת אף מאובזרת במפוח להפעלה ידנית למקרים של הפסקת חשמל.

באמצעות מגן 360 יכולים השוהים בממ"ד אטום לנשום אוויר נקי במשך כל זמן שהותם במחדר המוגן. המסנן הכימי ביולוגי של המערכת המורכב מ- 3 שכבות סינון מטהר את האוויר מגזים וחומרים כימיים וביולוגיים רעילים, מאפשר לאוויר נקי לחדור פנימה אל החדר האטום, ובמקביל, מפנה החוצה את הפחמן הדו חמצני שפולטים יושבי בממ"ד.

המסנן הוא לב ליבה של מערכת האוורור והסינון ואורך חייו מושפע מחשיפתו לאוויר ולחות. כאשר מים מצטברים במסנן ובאים במגע עם הפחם הפעיל (שאחראי על סינון החומרים הרעילים) אפקטיביות המסנן ואיכות תפקודו נפגמות. לכן, הוראות פיקוד העורף ממליצות לבצע מידי שנה בדיקת שירות תקופתית שנועדו לוודא את תקינות המסנן ותפקודו ולבדוק אם חלו שינויים המעידים על ספיחת מים.

הטכנולוגיה החדשנית של מגן 360 אמינה ומבטיחה שהמערכת תפעל כראוי גם לאחר תקופה ממושכת ללא שימוש וניתן יהיה להשתמש בה שוב, גם במקרה של התראת שווא,ללא צורך בהחלפת מסנן. כמו כן, כדי לתת מענה למקרים של הפסקת חשמל המערכת כוללת גיבוי ידני ואפשר להוסיף סוללה/מצבר להארכת משך פעילותה שך המערכת ולגיבוי נוסף במידת הצורך.

למידע נוסף והזמנות[spacer height="15"]

ארקוטק! כי בחיים לא מתפשרים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.